Ne feledkezzünk el lélegezni!
Azt tudjuk, hogy a légzés biztosítja életképességünket. Környezetünk és a szervezet közötti gázcsere első állomása a tüdőn keresztüli oxigén felvétel. A belső légzés folyamán a véren és a különböző sejtnedveken keresztül jut be az oxigén. A kapillárisok biztosítják az élő sejtek oxigénellátását, már amelyekhez elvezetnek ezek a hajszálerek.
Az egészséges oxigénszint fokozza a bőr egészséges működését és javítja a bőr önmegújító folyamatait. A bőr, mint tudjuk, 20 éves korban van a csúcsponton, ilyenkor a legjobb hidratáltsága, oxigén ellátottsága. Az öregedés során romlik az oxigén-pótlódás, romlik az anyagcsere, lelassul a hám megújulási folyamata, az elasztikus rostok tönkremennek és újak nem képződnek. Ehhez természetesen olyan külső okok is hozzájárulnak, mint a túl sok napfény, a légszennyeződés, a szabad gyökök képződése.
A bőrünkben lezajló összes folyamathoz oxigénre van szükségünk (hámképződés, melanin termelés, mirigyek működése…).
Ezen a grafikonon jól látható a bőr különböző életkorokban mérhető oxigéntartalma.
Mint látjuk 20 éves korban 100%-os
30 éves korban 75%-os
40 éves korban már csak 60%-os
Mit okoz az oxigénhiány a bőrben?
– A sejtek aktivitása csökken. 4O éves korunkra, mikor már bőrünk oxigéntartalma csak 6O%-os, a sejtek újjáépüléséhez már nem 28, hanem 40 nap szükséges.
– Korai sejt-elöregedés lép fel.
– A bőr veszít rugalmasságából.
– Az arcbőr sápadttá, viaszossá válik.
A nagyvárosok gázokkal szennyezett levegőjében érződik az oxigén hiánya, bőrünk szó szerint fulladozik. Az oxigénhiány a felhámban a legerősebb csapást méri a szépségre és az egészségre.
Bőrünk légzését más tényezők is tovább gátoljak, mint például a bőrfelszín tartós elszigetelése, „bevakolása” különböző kozmetikumokkal, a kórosan megvastagodott szaruréteg, a faggyúval telített, átjárhatatlan szőrtüszők.
Olyan új oxigénszállító anyagot kellett tehát találni, mely felülről képes oxigént szállítani a bőr sejtjeihez, azokhoz, amelyek a keringés révén már nem képesek elegendő oxigén felvételére. Ilyen anyagok a perfluorokarbonok, melyeket amerikai tudósok a vietnami háború idején kísérletezték ki a hemoglobin pótlására, azóta a lélegeztető gépeknél is alkalmazzák. Ez a stabil, sűrű, színtelen, szagtalan folyadék kétszer nehezebb a víznél. Ezek egyik változatát – a perfluorodekalint – alkalmazzák kozmetikai készítményekben, melynek nagy az oxigénfelvevő és megkötő képessége, így az oxigént egészen a legmélyebben lévő bőrsejtekig képes szállítani.
A perflourodekalin kozmetikai hatásai:
– Javítja a bőrlégzést, a bőr mikrokeringését, immunitását.
– Fokozza a sejtek közötti energiaáramlást és az anyagcsere folyamatokat.
– A bőr sérüléseire gyógyító hatással van.
– Bőrnyugtató.
– Gyulladásgátló.
– Antiallergén tulajdonságokkal rendelkezik.
– Visszaállítja a bőr pH-szintjét.
– Megköti és eltávolítja a bőrbe kerülő méreganyagokat.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: